SportZdrowie

Ból biodra u biegaczy: uwaga na złamanie nadwyrężeniowe biodra

Złamanie stresowe biodra to uraz w pobliżu kulistego stawu biodrowego. Złamania naprężeniowe to urazy kości spowodowane powtarzającymi się mikrourazami. Z czasem te mikrourazy prowadzą do obrzęku kości, a w końcu do złamania. Różni się ono od złamań spowodowanych działaniem dużej siły, np. upadkiem lub wypadkiem rowerowym. Jak rozpoznać złamanie nadwyrężeniowe biodra i jak postępować?

 

Jakie są objawy złamania nadwyrężeniowego stawu biodrowego?

Zazwyczaj osoby ze złamaniami stresowymi są bardzo aktywne, np. biegacze wytrzymałościowi, rekruci wojskowi i sportowcy. Jednak nawet zwykli ludzie, którzy nagle zwiększają swoją aktywność w krótkim okresie czasu, są zagrożeni.

 

Ogólnie rzecz biorąc, objawy obejmują ból w biodrze, pachwinie lub przedniej części uda, który nasila się podczas aktywności, takiej jak chodzenie czy bieganie. Ból powoli ustępuje wraz z odpoczynkiem. W ciężkich przypadkach ból o dużym natężeniu może występować w spoczynku lub w nocy.

 

Jeśli uważasz, że możesz mieć złamanie naprężeniowe biodra, ważne jest, abyś zgłosił się do lekarza. Poruszanie stawem biodrowym spowoduje nasilenie dolegliwości bólowych. Również wykonanie zdjęcia biodra jest niezbędne do potwierdzenia obecności i lokalizacji złamania. Jeżeli złamanie naprężeniowe jest wczesne, wówczas badanie rentgenowskie może być prawidłowe. W większości przypadków, aby zobaczyć obrzęk kości i złamania, konieczne jest wykonanie badania MRI.

 

Przyczyny

Ogólnie rzecz biorąc, powtarzające się czynności, takie jak chodzenie, bieganie i uprawianie sportu prowadzą do zwiększonego obrotu kostnego. Dzięki temu kość staje się zazwyczaj mocniejsza. Jeśli jednak aktywność jest nadmierna pod względem czasu lub intensywności, wówczas obrót kostny wzrasta, co oznacza, że kość może ulec zmęczeniu i rozpadowi.

 

Najczęstszym miejscem złamania naprężeniowego stawu biodrowego jest szyjka kości udowej. Lekarze martwią się o złamania stresowe w tym regionie, ponieważ ciągłe obciążenie może doprowadzić do całkowitego i przemieszczonego złamania. Dopływ krwi może zostać przerwany, co prowadzi do obumierania kości i osteonekrozy stawu biodrowego. Złamania naprężeniowe mogą wystąpić w innych obszarach miednicy, ale są one mniej niepokojące i rzadko prowadzą do poważnych problemów.

 

Ponadto, osoby, u których dochodzi do złamań stresowych, mogą mieć słabą gęstość kości, która czyni je bardziej podatnymi na złamania. Pewne schorzenia, takie jak niedobór witaminy D lub problemy hormonalne, mogą wywołać osłabienie kości i zwiększyć ryzyko złamań. Ważne jest, aby porozmawiać ze swoim lekarzem na temat badań pod kątem tych innych schorzeń.

 

Leczenie złamań stresowych biodra

Oczywiście, ludzie muszą zaprzestać swojej aktywności. Odpoczynek zapewnia niemal natychmiastową ulgę. W ciężkich przypadkach, kule mogą być potrzebne, aby pomóc w gojeniu i powstrzymać ból.

 

Ogólnie rzecz biorąc, zalecamy unikanie leków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen. Te leki przeciwbólowe nie tylko spowalniają gojenie się kości, ale mogą maskować ból prowadząc do całkowitego złamania.

 

W niektórych przypadkach, gdy złamanie jest prawie całkowite lub znajduje się na górnej części szyjki kości udowej, może być wymagana operacja. Jednak, ogólnie rzecz biorąc, w większości przypadków operacja nie jest konieczna.

 

W miarę ustępowania bólu można powoli powrócić do normalnych czynności, takich jak chodzenie. Dozwolone jest również uprawianie treningu przekrojowego, takiego jak jazda na rowerze czy pływanie, w celu utrzymania sprawności fizycznej. Twój fizjoterapeuta zaleci Ci ćwiczenia wzmacniające biodra i dolne partie nóg, aby uchronić Cię przed przyszłym obciążeniem kości. Zazwyczaj jesteś gotowy do biegania, gdy wszystkie inne czynności są wolne od bólu. Program chodzenia/biegania jest często zalecany w celu stopniowego obciążania kości i uniknięcia nagłego przeciążenia.