Zdrowie

Aspiracja torbieli ganglionu: Czy warto?

Torbiele zwojowe to wypełnione płynem kapsułki, które tworzą się najczęściej na górnej części nadgarstków. Torbiele te mogą jednak tworzyć się wokół każdego stawu lub ścięgna. Usunięcie płynu – zwane również aspiracją torbieli zwoju nerwowego – jest opcją, jeśli torbiel staje się duża lub bolesna.

 

Co jest przyczyną powstawania torbieli zwojowej?

Torbiele zwojowe nie są prawdziwymi torbielami, ale powstają w stawach i pochewkach ścięgien. Podejrzewamy, że zwyrodnienie w obrębie stawu lub pochewki ścięgna prowadzi do zwiększonej produkcji płynu, zwanego płynem maziowym. W rezultacie, płyn ten wycieka na zewnątrz i tworzy wypełniony płynem worek zwany torbielą zwojową. Płyn ten jest gęsty i galaretowaty.

 

Ogólnie rzecz biorąc, większość guzków w nadgarstku to gangliony. Jednakże, inne przyczyny guzków obejmują narośla, takie jak guz olbrzymiokomórkowy, tłuszczak lub guzy komórek nerwowych.

 

Objawy torbieli ganglionu

Większość ganglionów jest bezobjawowa. Są one po raz pierwszy odkryte jako bezbolesny guzek na nadgarstku lub innym obszarze ciała. Jeśli guzek się powiększa, może uciskać na otaczające struktury, takie jak ścięgna i nerwy, powodując ból, drętwienie lub mrowienie.

 

Często sugerujemy wykonanie badań obrazowych w celu potwierdzenia diagnozy torbieli zwoju nerwowego. Ogólnie rzecz biorąc, USG lub MRI może potwierdzić prosty worek wypełniony płynem i wykluczyć guzy lite, takie jak guzy olbrzymiokomórkowe lub tłuszczaki.

 

Leczenie torbieli zwojowej

Czasami torbiele zwojowe po prostu ustępują. W innych przypadkach powiększają się one bez konkretnego powodu. W miarę powiększania się, mogą one powodować ucisk na inne struktury, powodując ból lub inne objawy. Leczenie jest konieczne tylko wtedy, gdy pacjenci są zaniepokojeni wyglądem torbieli lub gdy torbiel powoduje objawy.

 

Większość lekarzy nie zaleca żadnego leczenia, zwłaszcza jeśli zwoje są małe. Gangliony są nieszkodliwe i większość pacjentów jest spokojna.

 

Jednym z domowych sposobów, który jest tradycyjny, ale nieco dziwaczny, jest uderzenie w torbiel twardą książką, taką jak biblia. Powoduje to pęknięcie torbieli i rozerwanie jej wyściółki. Uraz ten może jednak uszkodzić inne struktury i nie jest zalecany.

 

Opcją jest aspiracja torbieli zwoju nerwowego

Aspirowanie płynu z torbieli jest opcją. Używamy dużej igły, ponieważ płyn w torbieli jest gęsty i trudny do usunięcia mniejszą igłą. Ogólnie rzecz biorąc, użycie ultradźwięków jest przydatne, aby upewnić się, że cały płyn został odessany. Ponadto, wizualizacja toru ruchu igły zapobiega urazom blisko położonych ścięgien lub nerwów. Wadą aspiracji jest to, że torbiel zwojowa może powrócić w 50% przypadków. Wstrzyknięcie niewielkiej dawki kortyzonu do pozostałości torbieli po odessaniu płynu może zapobiec jej nawrotowi.

 

Czy w przypadku torbieli zwojowej konieczna jest operacja?

Ogólnie rzecz biorąc, najbardziej agresywnym sposobem leczenia jest całkowite wycięcie ganglionu. Ważne jest, aby usunąć całą wyściółkę torbieli, aby zapobiec jej nawrotom. Niemniej jednak, pomimo tego, wskaźnik nawrotów po operacji zbliża się do 25%.  Dlatego też większość lekarzy sugeruje proste leczenie niechirurgiczne, w tym jedną lub dwie aspiracje, przed rozważeniem operacji.