Zdrowie

Zapalenie ścięgna głowy długiej bicepsa: Przyczyna bólu barku?

Ból barku może być spowodowany wieloma przyczynami, takimi jak tendinoza mankietu rotatorów, zapalenie stawów i zamrożony bark. Jednak w niektórych, mniej powszechnych przypadkach, długa głowa bicepsa może powodować ból barku. Zatem, czy zapalenie ścięgna głowy długiej bicepsa może powodować ból barku? I jak oddzielić je od innych powszechnych przyczyn?

 

Co to jest ścięgno głowy długiej bicepsa?

Mięsień dwugłowy ramienia jest dużym mięśniem, który znajduje się w przedniej części ramienia. Wiele osób uważa, że biceps działa tylko na łokieć. Jednakże mięsień ten, a dokładniej ścięgno, odgrywa rolę we wspomaganiu ważnych ścięgien mankietu rotatorów w barku.

 

Istnieją dwa ścięgna, które przyczepiają mięsień dwugłowy ramienia: głowa „długa” i głowa „krótka”. Głowa długa przechodzi do stawu ramiennego przez rowek w kości ramiennej, a następnie przez otwór w mankiecie rotatorów. W końcu przyczepia się do górnej części błony maziowej.

 

Problemy z głową długą ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia

Większość problemów z długą głową ścięgna bicepsa objawia się bólem w przedniej części barku. Ponadto, często występuje klikanie lub trzaskanie. Ponadto, problemy z długą głową mięśnia dwugłowego są często związane z patologią ścięgna mankietu rotatorów. Dlatego tak ważne jest również leczenie patologii ścięgna mankietu rotatorów.

 

Do najczęstszych problemów związanych z tym ścięgnem należą:

 

  • Zapalenie ścięgna głowy długiej bicepsa: Obrzęk i stan zapalny ścięgna może powodować ból w przedniej części barku.
  • Podwichnięcie/zwichnięcie ścięgna bicepsa: U niektórych osób z łzami mankietu rotatorów, ścięgno bicepsa może nie być utrzymywane w rowku w górnej części ramienia. Ścięgno może wypaść z rowka. Kiedy ścięgno jest niestabilne, mówimy o podwichnięciu; kiedy ścięgno wysuwa się z rowka, mówimy o zwichnięciu.
  • Zerwanie ścięgna bicepsa: Wraz z postępującym uszkodzeniem, ścięgno może zostać całkowicie oderwane od swojego mocowania. Ścięgno cofa się z powrotem do ramienia, powodując wybrzuszenie w bicepsie. Kiedy biceps jest zgięty, często wygląda jak mięsień „popeye”.

 

Leczenie

Ogólnie rzecz biorąc, leczenie zależy od patologii. W przypadku długotrwałego zapalenia ścięgna mięśnia dwugłowego skuteczne są proste metody leczenia, takie jak okłady z lodu, tabletki przeciwzapalne i fizjoterapia.  W cięższych przypadkach, terapia zastrzykami może pomóc. Niektórzy lekarze stosują kortyzon skierowany do rowka zawierającego zapalne ścięgno bicepsa. Kortyzon zmniejsza stan zapalny i ból ścięgna, ale może prowadzić do jego zerwania. Inni stosują kwas hialuronowy lub PRP.  Ważne jest, aby używać ultradźwięków, ponieważ dowody wskazują na większą dokładność i skuteczność w porównaniu do wstrzyknięć na ślepo.

 

W przypadku naderwania lub zwichnięcia bicepsa, sugerujemy operację. Chirurdzy mogą przeciąć ścięgno, co nazywane jest również tenotomią. Alternatywnie, mogą przeciąć ścięgno i ponownie przymocować je do kości. W ten sposób mięsień zachowuje swoją funkcję, ale problem z barkiem zostaje rozwiązany.