SportZdrowie

Ból stawu skokowego u biegaczy: czy to może być nadwyrężenie stawu skokowego?

Nadwyrężenie stawu skokowego jest częstą kontuzją u aktywnych sportowców. Obserwujemy go u biegaczy, koszykarzy, lekkoatletów i piłkarzy. W wielu przypadkach diagnoza jest spóźniona. Jak więc zdiagnozować i leczyć ten uraz?

 

Dlaczego dochodzi do złamania kości piętowej?

Istnieje kilka powodów, dla których kość piętowa jest podatna na naprężenia kostne.

 

Po pierwsze, kość ta jest umiejscowiona w śródstopiu. Oznacza to, że podczas uderzenia stopy na kość działają duże siły. Po drugie, dopływ krwi do środkowej części kości jest słaby, co oznacza, że proces gojenia jest utrudniony. Wreszcie, ponieważ ból we wczesnym stadium jest łagodny, większość ludzi kontynuuje swoją aktywność, co prowadzi do zwiększenia szansy na złamanie.

 

Objawy

Zazwyczaj ból jest niejasny i nie jest specyficzny dla jednego punktu. Sportowcy często wskazują na kostkę, śródstopie lub wewnętrzny łuk stopy. Ogólnie rzecz biorąc, ból jest gorszy podczas treningu i poprawia się podczas odpoczynku. Często sportowcy mogą kontynuować treningi, ponieważ ból nie jest tak silny jak w przypadku innych złamań. W rezultacie prowadzi to do opóźnienia diagnozy.

 

Podejrzewamy złamanie kości piętowej, jeśli występuje tkliwość w okolicy trzonu kości piętowej. Czasami występuje sztywność w stawie skokowym i łagodny ogniskowy obrzęk w śródstopiu.

 

Zazwyczaj zdjęcia rentgenowskie nie wykrywają złamań kości piętowej. Często potrzebny jest rezonans magnetyczny, aby zobaczyć obrzęk i złamanie kości.

 

Leczenie złamania naprężeniowego kości piętowej

Większość przypadków leczymy bez operacji. Ponieważ jednak proces gojenia jest słaby, ważne jest, aby leczyć to złamanie prawidłowo już za pierwszym razem.

 

Zalecamy gips lub but do chodzenia z kulami przez 6 tygodni. Po tym okresie powinien nastąpić 6-8 tygodniowy stopniowy powrót do biegania i uprawiania sportu. W tym czasie ważna jest intensywna terapia, aby przywrócić ruch i siłę w kostce i łydce. Ponadto wkładki ortopedyczne mogą pomóc w zmniejszeniu obciążenia stawu skokowego.

 

Czasami, jeśli ludzie robią zbyt wiele, ból może nie ustąpić lub może powrócić. W takich przypadkach zalecamy chirurgiczne unieruchomienie, aby ułatwić gojenie. Operacja jest również zalecana w przypadku całkowitego złamania w momencie postawienia diagnozy.