Ciekawostki

Kim jest księgowy

Księgowy to osoba zajmująca się rachunkowością lub księgowością. Księgowi, którzy wykazali kompetencje poprzez egzaminy certyfikacyjne swoich stowarzyszeń zawodowych, są uprawnieni do używania tytułów takich jak Chartered Accountant, Chartered Certified Accountant lub Certified Public Accountant, lub Registered Public Accountant. Takim profesjonalistom ustawa przyznaje pewne obowiązki, takie jak możliwość poświadczania sprawozdań finansowych organizacji, i mogą oni być pociągnięci do odpowiedzialności za wykroczenia zawodowe. Niewykwalifikowani księgowi mogą być zatrudnieni przez wykwalifikowanego księgowego lub mogą pracować niezależnie bez ustawowych przywilejów i obowiązków.

Sprawdź: Biuro rachunkowe cennik Bydgoszcz

Cahan & Sun wykorzystali badania archiwalne, aby stwierdzić, że cechy osobiste księgowych mogą wywierać bardzo istotny wpływ podczas procesu badania i dalej wpływać na opłaty za badanie i jakość badania. W kulturze popularnej praktycy są przedstawiani przez stereotyp pozbawionego poczucia humoru, introspektywnego księgowego. Sugeruje się, że stereotyp ten ma wpływ na tych, którzy są przyciągani do zawodu, przy czym wielu nowych uczestników nie docenia znaczenia umiejętności komunikacyjnych i przecenia znaczenie umiejętności liczenia w tej roli.
Księgowy może być albo zatrudniony w firmie, która wymaga usług księgowych w sposób ciągły, albo może należeć do firmy księgowej, która świadczy usługi doradcze w zakresie rachunkowości dla innych firm. Audytorzy z Wielkiej Czwórki są największymi pracodawcami księgowych na świecie. Jednak większość księgowych jest zatrudniona w handlu, przemyśle i sektorze publicznym.